مشاوره

هانیه نصیرائی‌میر، دوازدهم تجربی از بابل

استخراج نکات مهم کتاب درسی با کتاب آبی کانون

هانیه نصیرائی‌میر در یک نگاه

شهر: بابل (استان مازندران)

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: ششم و از نهم تا دوازدهم تجربی به‌‌مدت 5 سال

میانگین‌تراز:‌ 7323

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی حقوق، فروشگاه لوازم ورزشی

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی علوم تجربی، خانه‌دار

پایه‌ی ششم که بودی با چه هدفی آزمون‌دادن را شروع کردی؟

وقتی کلاس ششم بودم، دوستان و هم‌کلاسی‌هایم از مؤثربودن آزمون‌‌های کانون در پیشرفت تحصیلی می‌گفتند و من هم به‌دلیل اینکه می‌خواستم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوم، در آزمون‌ها شرکت کردم. در پایه‌ی ششم آگاهی‌ام از اهمیت درس‌های عمومی کم بود و فکر می‌کردم اگر روی درس‌های ریاضی و علوم تمرکز داشته باشم، حتماً قبول می‌شوم؛ اما این‌طور نشد. متوسطه‌ی اول به مدرسه‌ی نمونه‌دولتی رفتم. پایه‌ی نهم با تجربه‌ای که کسب کرده بودم، دوباره در آزمون‌ها ثبت‌نام کردم. با جدیت بیشتری روی همه‌ی درس‌ها وقت گذاشتم و از پایه‌ی دهم وارد مدرسه‌ی فرزانگان بابل شدم. وقتی تأثیر آزمون‌های کانون را بر پیشرفتم احساس کردم، تصمیم گرفتم آزمون‌دادن را تا روز کنکور ادامه بدهم.

فرازونشیب‌های مسیر آزمون‌هایت را در این سال‌ها چگونه مدیریت کردی؟

من هم مثل همه‌ی دانش‌آموزان، در طول تحصیل دچار افت و نوسان شدم. هر زمان نتیجه‌ی آزمون برایم مطلوب نبود، اول به دنبال دلیل می‌گشتم. به این فکر می‌کردم که این نتیجه ناشی از ساعت مطالعه‌ی کم، تمرکز‌نداشتن یا نقص علمی بوده است. بعد از مدتی به این مسئله پی بردم که غلط‌هایم در درس‌های تخصصی اغلب ناشی از بی‌دقتی است و در درس‌های عمومی دلیل اشتباهاتم کم‌توجهی و زمان کمی است که برای درس‌های عمومی صرف می‌کنم. بعد از اینکه به نتیجه‌ی قاطع و شناخت خوبی از خودم رسیدم، همیشه سعی کردم این موانع را از سر راهم بردارم. توجه متعادل به درس‌های مختلف باعث شد پیشرفت کنم.

چه درس‌هایی نقطه‌قوت تو هستند؟

همیشه در بخش محاسبات قوی‌تر بوده‌ام و در درس ریاضی، بخش‌های محاسباتی شیمی و فیزیک عملکرد بهتری دارم. نمره‌ام در درس ریاضی اغلب 10 از 10 و در فیزیک و شیمی 9 از 10 است.

به‌نظرت چرا در بخش محاسبات قوی‌تری؟

برای کنکور و آزمون‌ها نمی‌توان پیش‌بینی دقیق کرد که محاسبات کاملاً ساده یا پیچیده هستند. به همین دلیل تیپ‌های متنوعی از سؤالات را تمرین می‌کنم. سؤالات دشوار محاسباتی ممکن است حل‌کردنشان از من ده دقیقه زمان بگیرد. علاوه بر این‌ها سؤالات ساده‌ای را هم تمرین می‌کنم که در 20 ثانیه حل می‌شوند. از هیچ سؤالی صرف‌نظر نمی‌کنم. تنوع سؤالات محاسباتی را دوست دارم و از ابتدا زمان زیادی را صرف این‌گونه سؤالات کرده‌ام.

عملکردت در درس زیست‌شناسی چگونه است؟

در سال دهم، نتایجم نوسانی بود. علت این نوسان‌ها هم کم‌توجهی به کتاب‌های درسی بود. حس می‌کردم درس‌نامه‌های کتاب‌های کمک‌درسی جامع‌تر و کامل‌تر از کتاب درسی‌ام هستند. اوایل سال یازدهم به این نتیجه رسیدم که متن کتاب درسی کمک بیشتری به من می‌کند و تمرکزم را روی کتاب گذاشتم. سعی کردم همیشه شروع یادگیری‌ام در هر مبحثی با استفاده از کتاب درسی باشد. متوجه شدم که این کار به پیشرفتم کمک می‌کند و اگر تستی با متن کتاب مغایرت داشته باشد یا برای نظام‌قدیم باشد، سریع متوجه می‌شوم و آن را کنار می‌گذارم. نمره‌ی زیستم را که در پایه‌ی دهم بین 6 یا 7 از 10 بود، به بالای 9 از 10 در پایه‌ی یازدهم رساندم و در آزمون‌های غیرحضوری چند باری نمره‌ی کامل گرفتم.

تابستان را چطور پشت‌سر گذاشتی؟

تابستان امسال تابستان متفاوتی بود؛ چون درس‌های دو پایه، یعنی یازدهم و دوازدهم، مرور شد و برای من که همیشه پیش‌خوانی را اصل مهمی در درس‌خواندن می‌دانم، پیش‌خوانی درس‌های دوازدهم هم نقش پررنگی داشت. فرصت تابستانم را بین این سه پایه تقسیم کردم و سهم کمتری را به دوازدهم دادم. در ریاضی و فیزیک قوی بودم و وقت زیادی روی این دو درس نگذاشتم و زمانش را به زیست‌شناسی و زبان دادم. سعی کردم نقاط قوت و ضعفم را شناسایی کنم و آن‌ها را ارتقا بدهم.

تا چه حد توانستی خودت را با شیوه‌ی آموزش غیرحضوری هماهنگ کنی؟

هر شیوه‌ی آموزشی مزایا و معایب خاص خود را دارد. در آموزش حضوری ارتباط نزدیک معلم و دانش‌آموز و استفاده از زبان بدن یا ارتباط چشمی برای تدریسِ مؤثرتر، بسیار کارآمد است. ما از این ارتباط دور مانده‌ایم؛ اما در عوض می‌توانیم مدیریت بهتری روی زمان داشته باشیم. من در روز بین یک تا یک و نیم ساعت را صرف رفت‌وبرگشت می‌کردم که الان می‌توانم از این زمان برای مطالعه استفاده کنم. به‌هرحال الان آموزش غیرحضوری از نظر حفظ سلامت منطقی‌تر است.

نحوه ثبت نام و برنامه آزمون‌های هدیه شروع سال تحصیلی
سه آزمون ویژه در آغاز سال تحصیلی هدیه برای همه‌ی دانش آموزان کانونی و غیر کانونی در همه‌ی پایه‌ها : دبستان ، متوسطه ، دبیرستان
فایل های ضمیمه بازديد : 67,314 زمان مطالعه 2 دقیقه چاپ
نحوه ثبت نام و برنامه آزمون‌های هدیه شروع سال تحصیلی
سه آزمون ویژه در آغاز سال تحصیلی

هدیه برای همه ی دانش آموزان کانونی و غیر کانونی

در همه ی پایه ها : دبستان ، متوسطه ، دبیرستان

تاریخ سه آزمون ویژه و محتوای سه آزمون

جمعه 14 شهریور : 2/5 ( دو پنجم از کتاب های پارسال برای مقاطع غیرکنکوری ) (دو پنجم از کتاب های دهم و یازدهم برای کنکوری ها)

جمعه 28 شهریور: 4/5 (چهار پنجم از کتاب های پارسال برای مقاطع غیرکنکوری )(چهار پنجم از کتاب های دهم و یازدهم برای کنکوری ها)

جمعه 11 مهر : 5/5 ( تمام کتاب های پارسال برای برای مقاطع غیرکنکوری ) (تمام کتاب های دهم و یازدهم برای کنکوری ها) + به همراه نگاه به آینده (بخشی از درس های سال بعد)

در آزمون سوم (11 مهر) در کنار سوال های پایه سال گذشته شما، در دروس اصلی و مهم در هر درس 10 سوال نیز از درس های سال پیش روی شما سوال آورده شده است تا در کنار جمع بندی دروس سال گذشته خود، با آمادگی بیشتری وارد آزمون های سال جدید خود بشوید.

منطق و بودجه بندی سوالات درس های سال جدید شما در آزمون 11 مهر، منطبق بر آزمون 18 مهر (اولین آزمون طی سال تحصیلی جدید کانون) یعنی یک هشتم ابتدایی کتاب های درسی سال جدیدتان می باشد که برنامه آن را در ادامه می توانید دانلود کرده و مشاهده نمایید.